| Attribute | Value |
|---|---|
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Remote Distance | 40-50 Meter |
| Controller Battery | 2*AA |
| Material | Plastic |
| Features | One key function demonstration |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Model Number | SM423326 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable |
| Power Source | Electric |
| Scale | 1:16 |
| Age Range | 5 to 7 years, 8 to 13 Years, 14 Years & up |
| Video Capture Resolution | Non |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Item Name | 1:16 R/C Double-Sided Stunt Climbing Twist Car (Dual mode) |
| Certificate | HR4040/ASTM/6P/CD/PAHS/10P/BIS/62115/60825/EN71/CPC/GCC/CA65/RED/FCC |
| Control Frequency | 2.4 G |
| Battery RC/Watch Control | 2*AA (not included)/3.7V 402030/150mAh (included) + USB charger |
| Battery (Car) | Li-ion 14500/600mAh 7.4V |
| Packing | Gift box |
| Quantity/Carton | 12 Sets, and can change the quantity per carton |
| Charging Time | About 2.5-3 hours |
| Using Time | 12-20 minutes |
| Speed | 7 KM/h |
| Selling Units | Single item |
| Single Package Size | 42X23X32 cm |
| Single Gross Weight | 1.500 kg |
| MOQ | 1 Carton |
Product Description
Detail of?Electric High Speed 2.4G Double Side 4X4 Off Road Radio Remote Control Toys Hand Controlled Gesture Watch RC Stunt Car
|
Item No.
|
SM423326
|
|
Item name
|
RC Stunt Car?
|
|
Packing
|
Gift box
|
|
Product size
|
33 x 17.5 x 8.5 CM
|
|
Packing size
|
32 x 13 x 22.5 CM
|
|
Carton size
|
54 x 33 x 68 CM
|
|
Quantity/Carton
|
12 Sets
|
|
Volume/Carton
|
0.1212 CBM
|
|
Gross/net weight /Carton
|
15/13.8 KGS
|
|
Material
|
Plastic
|
|
Color
|
Blue/Green/Red
|









































Reviews
There are no reviews yet.