| Attribute | Value |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Remote Distance | 50 Meters |
| Controller Battery | 3*AA, Not included |
| Material | Plastic |
| Features | Remote control |
| Video Capture Resolution | No |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Model Number | SM455345 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Package Includes | Original Box, Remote Controller, USB Cable, Other |
| Aerial Photography | NO |
| Power Source | Electric |
| Age Range | 8 to 13 Years, 14 Years & up |
| Item name | Remote Control Foam Drone |
| Certificate | 7P; ASTM; EN60825; EN62115; EN71; HR4040; ROHS |
| Remote control distance | 50M |
| Flight time | 6-7 Mins |
| Charging time | 80-100 Mins |
| Charge mode | USB |
| Battery(Plane) | 3.7V 600mAh lithium battery |
| Battery(RC) | 3*AA (Not included) |
| Contract manufacturing | OEM Service, Design Service, Buyer Label Service, etc. |
| MOQ | 1 Carton |
| Packaging Details | 1 set/ window Box, 12 Boxes/ Carton, can change the quantity per carton |
| Port | Shenzhen or Shantou or others |
| Selling Units | Single item |
| Single package size | 55X21.5X48.2 cm |
| Single gross weight | 0.500 kg |
| Supply Ability | 9000 Box/Boxes per Week RC Plane |
Products Description
|
Item NO.
|
SM455345
|
Product Size:
|
36x10x26 CM
|
|
Item Name:
|
RC Foam Drone
|
Packing Size:
|
45×11.5×38.2 CM
|
|
Color:
|
Black
|
Carton Size:
|
72×46.5×78.5 CM
|
|
Material:
|
ABS
|
Packing:
|
Window Box
|
|
20ft FCL:
|
1272?pcs (106 cartons)
|
Quantity/Carton:
|
12 Sets
|
|
40ft?FCL:
|
2640?pcs (220 cartons)
|
Volume/Carton:
|
0.2628 CBM
|
|
40ft hq FCL:
|
3096 pcs (258 cartons)
|
Gross/net weight /Carton:
|
6.5/5 KGS
|




































Reviews
There are no reviews yet.