| Attribute | Details |
|---|---|
| Age Range | 3-6 months, 7-12m, 13-24m, 2 to 4 Years |
| Ships From | China |
| Material | Cloth |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | GaryToy |
| Features | FLASHING, STUFFED, Soft |
| Package | Separates |
| Gender | Unisex |
| Shape | Plant |
| Model Number | SM436101 |
| Item name | Cloth book |
| Packing | Poly Bag W/Header |
| Product size | 12x12x2.5 CM |
| Carton size | 74x42x70 CM |
| Quantity/Carton | 420 sets, can change the quantity per carton |
| Volume/Carton | 0.218 CBM |
| Gross/net weight /Carton | 22/20KGS |
| MOQ | 1 Carton |
| Certificate | EN71;10P;ASTM;HR4040;CPC;CPSC;CE |
| Contract manufacturing | OEM Service, Design Service, Buyer Label Service, etc. |
| Packaging Details | 6 pcs/ Poly Bag W/Header, 420 boxes/ Carton, can change the quantity per carton Pre School Educational Safety Soft Sea Animal Fabric Cloth Book for Children Other Educational Toys |
| Port | Shenzhen or Shantou or others |
| Selling Units | Single item |
| Single package size | 20X22X10 cm |
| Single gross weight | 1.000 kg |
| Supply Ability | 21000 Piece/Pieces per Week baby cloth book |
|
Item No.
|
SM436101
|
|
Item name
|
Cloth Book
|
|
Category
|
Baby Cloth Book
|
|
Packing
|
Poly Bag W/Header, and can customize the packing
|
|
Product size
|
12*12*5 CM
|
|
Carton size
|
74*42*70 CM
|
|
Quantity/Carton
|
420 boxes, and can change the quantity per carton
|
|
Volume/Carton
|
0.2180 CBM
|
|
Gross/net weight /Carton
|
22/20 KGS
|
|
Material
|
Cloth, and can change the material
|
|
Color
|
As photo, and can customize the color
|
|
Certificate
|
EN71;10P;ASTM;HR4040;CPC;CPSC;CE
|
|
Logo
|
Can customize the logo
|
|
Contract manufacturing
|
OEM Service, Design Service, Buyer Label Service, etc.
|
Packaging & shipping
Packaging: 1 piece/?Poly Bag W/Header
20ft FCL: 53760 pcs(128? cartons)
40ft FCL: 111720 pcs(266? cartons)
40ft hq FCL: 131040 pcs(312? cartons)
Or permit us to consolidate with other items or with other orders.
Shipping: By sea, by air, by express.?
About product
1. Sample is available.
2. We can provide the certificates of EN71, EN60825, EN62115, ASTM, HR4040, 7P.
3. Customer’s designs and logos are welcome.
4. OEM (ODM) production based on customer’s request is available.
5. We can accept mixed orders.
6. Please feel free to contact us, if you have any questions.?
What?type of customer?are you??
1.Gift merchant:?
We can offer all kind of OEM/ODM/OBM service, we have?served many well-known companies.
2.Wholesaler / Importer:?
We have more than 1,000,000 kinds of toys, which have various styles and types.
We can provide display hall for you to?select samples.
You can enter our?wholesale advertising link to view our all?types of toys:?Wholesale Toy
3.Supermarket / Store:?
We can?provide?many kinds of certificates, such as EN71, 62115, EMC, R&TTE, Phthalate,Cadmium, ROHS, ASTM, CPSIA, FCC, etc.??
4.e-commerce:?
We?update new?and hot sale toys every day.
We can?help you to reduce the size and weight of packing as your requirement.
Small order is ok.
?Why choose us???
We?can provide you the low moq, competative price,?payment guarantee,?faster?delivery time…
We have the?professional service team.
Bring you more profit.
?What is you?trade term??
EXW, FOB,CNF, CIF… is also ok.
?What is you?payment term??
Credit card, T/T, L/C, Western Union, Visa, Online bank payment,e-Checking… is also ok.
How?to guarantee your order??
For the payment, you can pay for alibaba trade assurance order.
For the toy’s quality, we have our own professional QC team, or it is ok for you to call the?third party quality inspection.?
We can check one by one to make sure the product are 100% qualified.
?Can you send the sample??
Yes, we can send the free sample for you to check the quality.
?About the after sales service??
















































