| Attribute | Details |
|---|---|
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Remote Distance | 50 Meters |
| Controller Battery | 2*AA,not included |
| Material | Plastic |
| Features | Remote Controlled |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Model Number | SM573085 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Control Channels | 5 Channels |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Remote Controller, USB Cable, Other |
| Power Source | Electric |
| Scale | 1:32 |
| Age Range | 5 to 7 years, 8 to 13 years, 14 years & up |
| Video Capture Resolution | Non |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, Expert |
| Item Name | 2.4G 5CH RC Stunt Car |
| Certification | 11P;ASTM;AZ0;BIS;CD;CE;CA65;CPSC;EMC;EN60825;EN62115;EMC;FCC,etc… |
| RC Battery | 3.7V lithium battery |
| Charging Time | 90-120 minutes |
| Driving Speed | 20 kilometers per hour |
| Remote Control Distance | 50 meters |
| Colors | Red, blue, green |
| Function | Double sided, illuminated, mini rolling and bouncing |
| OEM/ODM/OBM | Yes |
| Body Ratio | 1:32 |
| Selling Units | Single item |
| Single Package Size | 25X17.5X31 cm |
| Single Gross Weight | 1.000 kg |
| MOQ | 1 Carton |
Products Description
|
Item NO.
|
SM573085
|
Product Size:
|
27.2* 16.1*7.1CM
|
|
Item Name:
|
R/C Twisted? Vehicles
|
Packing Size:
|
29*17.3*13.7 CM
|
|
Color:
|
Red, blue, green
|
Carton Size:
|
59*54*42 CM
|
|
Material:
|
Plastic
|
Packing:
|
Color Box
|
|
20ft FCL:
|
3762 Sets(209 Cartons)
|
Quantity/Carton:
|
18 Sets
|
|
40ft?FCL:
|
7794?Sets(433 Cartons)
|
Volume/Carton:
|
0.1338 CBM
|
|
40ft hq FCL:
|
9144?Sets(508 Cartons)
|
Gross/net weight /Carton:
|
13/12 KGS
|


































Reviews
There are no reviews yet.