| Attribute | Value | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Place of Origin | Guangdong, China | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Remote Distance | 25-50 M | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Controller Battery | 2*AA (not included) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Material | Plastic | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Features | Two-way drive, 4-wheel drive, free swivel arm, 360 swivel motion, forward/backward/left/right turn | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Model Number | SM437912 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| State of Assembly | Ready-to-Go | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable, Other | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Power Source | Electric | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Age Range | 5 to 7 years, 8 to 13 Years, 14 Years & up | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Video Capture Resolution | Non | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, Expert | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Item name | 2.4G R/C Double-Sided Stunt Car | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Certificate | HR4040; EN62115; ASTM; 3C; EN60825; PAHS; 10P; EN71; CE; R&TTE; CPC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Battery(Car) | 3.7V 500mah lithium battery | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Battery(RC) | 2*1.5V “AA”, Not included | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Product size/Packing size | 16x16x7.3 CM/25.5x17x8 CM | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Use time | ??20 minutes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Remote control distance | 25-50 meters | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Material | ABS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| OEM/ODM/OBM | Yes | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| MOQ | 1 Carton | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Packaging Details | 1 set / Color Box, 36 sets / carton | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Description | Samtoy 2.4GHz Electric RC Car Juguetes Carros Double Sided Rotating 360 Flips Racing Radio Remote Control Stunt Car for Kids | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Port | Shenzhen or Shantou or Other | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Selling Units | Single item | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Single package size | 35.5X27X18 cm | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Single gross weight | 1.000 kg |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Remote Distance | 25-50 M |
| Controller Battery | 2*AA (not included) |
| Material | Plastic |
| Features | Two-way drive, 4-wheel drive, free swivel arm, 360 swivel motion, forward/backward/left/right turn |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Model Number | SM437912 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable, Other |
| Power Source | Electric |
| Age Range | 5 to 7 years, 8 to 13 Years, 14 Years & up |
| Video Capture Resolution | Non |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, Expert |
| Item name | 2.4G R/C Double-Sided Stunt Car |
| Certificate | HR4040; EN62115; ASTM; 3C; EN60825; PAHS; 10P; EN71; CE; R&TTE; CPC |
| Battery(Car) | 3.7V 500mah lithium battery |
| Battery(RC) | 2*1.5V “AA”, Not included |
| Product size/Packing size | 16x16x7.3 CM / 25.5x17x8 CM |
| Use time | ??20 minutes |
| Remote control distance | 25-50 meters |
| Material | ABS |
| OEM/ODM/OBM | Yes |
| MOQ | 1 Carton |
| Packaging Details | 1 set / Color Box, 36 sets / carton |
| Description | Samtoy 2.4GHz Electric RC Car Juguetes Carros Double Sided Rotating 360 Flips Racing Radio Remote Control Stunt Car for Kids |
| Port | Shenzhen or Shantou or Other |
| Selling Units | Single item |
| Single package size | 35.5X27X18 cm |
| Single gross weight | 1.000 kg |
| Supply Ability | 10000 Set/Sets per Week (rc car) |
“`
Product Description
Detail of?Samtoy 2.4GHz Electric RC Car Juguetes Carros Double Sided Rotating 360 Flips Racing Radio Remote Control Stunt Car for Kids
|
Item No.
|
SM437912
|
|
Item name
|
2.4G R/C Double-Sided Stunt Car
|
|
Packing
|
Color Box
|
|
Product size
|
15x16x7.5 CM
|
|
Packing size
|
25.5x17x8 CM
|
|
Carton size
|
78x27x71 CM
|
|
Quantity/Carton
|
36 PCS
|
|
MOQ
|
5 Cartons
|
|
Gross/net weight /Carton
|
21/19 KGS
|
|
Material
|
Plastic
|
|
Color
|
Green,Orange,Red, Blue and can change the color
|
|
Playing Time
|
20-23 minutes
|
|
Charging Time
|
about 90 minutes
|
|
Control Distance
|
30 minutes
|
|
Battery( Car/ RC )
|
3.7V 500mah lithium battery/ 2*AA (not included)
|
Packaging & shipping
Packaging: 1 piece/ Color Box
20ft FCL: 6732 pcs(187 cartons)
40ft FCL: 13932 pcs(387 cartons)
40ft hq FCL: 16344 pcs(454 cartons)
Or permit us to consolidate with other items or with other orders.
Shipping: By sea, by air, by express.?
About product
1. Sample is available.
2. We can provide the certificates of EN71, EN60825, EN62115, ASTM, HR4040, 7P.
3. Customer’s designs and logos are welcome.
4. OEM (ODM) production based on customer’s request is available.
5. We can accept mixed orders.
6. Please feel free to contact us, if you have any questions.?
Scroll To Top
Login
访问您的订单、愿望清单和推荐。
Samtoy 2.4GHz Electric RC Car Juguetes Carros Double Sided Rotating 360 Flips Racing Radio Remote Control Stunt Car for Kids
$4.98
Add to cart








































Reviews
There are no reviews yet.