| Attribute | Details |
|---|---|
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Remote Distance | Subject to the actual situation |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB Cable, Other |
| Material | Metal |
| Features | 1: 24 ratio, 9 channels, forward, backward, left turn, right turn, sound, lighting, one click demonstration, 2.4GHz |
| Model Number | SM479397 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Control Channels | 9 Channels |
| Power Source | Electric |
| Scale | 1:24 |
| Age Range | 2 to 4 Years, 5 to 7 years, 8 to 13 Years, 14 Years & up |
| Item | 1:24 2.4G 9-Channel Remote Control Bulldozer (Alloy Version) |
| Function | Forward backward, turn left right |
| Product size | 25x14x12 CM |
| Packing size | 34.6×16.6×15.2 CM |
| Certification | 10P;ASTM;CE;CPC;EN62115;EN71;FCC;HR4040 |
| Battery | 14500 3.7V 500MA |
| OEM & ODM Service | Yes |
| Sample | Available |
| Packaging Details | 1 set/Window Box, 24 sets/ carton |
| Port | Shantou, Shenzhen or others |
| Selling Units | Single item |
| Single package size | 44.6X26.6X25.2 cm |
| Single gross weight | 1.000 kg |
| Supply Ability | 10000 Carton/Cartons per Week rc truck |
| MOQ | 1 Carton |
Products Description
|
Item NO.
|
SM479397
|
Product Size:
|
25x14x12 CM
|
|
Item Name:
|
RC Bulldozer
|
Packing Size:
|
34.6×16.6×15.2 CM
|
|
Color:
|
Yellow
|
Carton Size:
|
73x36x98 CM
|
|
Material:
|
Alloy+plastic
|
Packing:
|
Window Box
|
|
20ft FCL:
|
2616 pcs (109 cartons)
|
Quantity/Carton:
|
24 Sets
|
|
40ft?FCL:
|
5400 pcs (225?cartons)
|
MOQ:
|
5 Cartoons
|
|
40ft hq FCL:
|
6336 pcs (264 cartons)
|
Gross/net weight /Carton:
|
22/20 KGS
|




































Reviews
There are no reviews yet.